klikkaa alkuun
Ajankohtaista

Eini Perälä
Iloiset sävelet
Oma musiikki
Tilaa Eini esiintymään
Taidenäyttelyt
Einin arvot
CV

Matti Perälä
Pappi ja teologi
Seurakuntatyön asiantuntijapalvelu
Vihreää vastuuta
Taidenäyttelyt
CV

Yhteiset
Galleria
Linkit
Yhteystiedot
Etusivu

Kuvat: Eini ja Matti Perälä
eini.larvi@pp.inet.fi
mattiseppo.perala@gmail.com

© Rokkiruuna Ky 2008
















Eini ja Matti Perälä




Kuva: Photo Mauritz

Matti Perälä - Pappi ja teologi

Virka
Lapinjärven suomalaisen seurakunnan kirkkoherra 1.2.2006 - 31.3.2011.
Vs. kirkkoherra 17.11.2005 –31.1.2006.
Kuusankosken seurakunnan kirkkoherra
1.3.1987 – 16.11.2005.
Ylämaan seurakunnan kirkkoherra 1.2.1981 – 28.2.1987.

Pappisvihkimys Helsingin tuomiokirkossa 10.1.1973, jonka jälkeen seurakuntapappina Kanta-Espoossa ja tämän jälkeen 1.1.1976- 31.1.1981 Vantaankosken seurakunnassa.

Tuomiokapituli
Mikkelin hiippakunnan tuomiokapitulin asessori 1.6.1986 – 31.5.1992 ja 1.11.1995 – 31.10.1998.

Asessorina mm. diakonian ja kasvatuksen toimikuntien puheenjohtaja useina vuosina.

Piispainkokouksen jäsenyys vuorotellen Mikkelin tuomiokapitulin asessorien kanssa.

Piispainkokouksen määräyksestä erillistehtäviä mm. Lapsityössä toimivien asemaa, tehtäviä ja koulutusta selvittäneen toimikunnan puheenjohtaja sekä jäsenenä hiippakuntahallintokomitean mietinnöstä annettua lausuntoa varten.

Kouvolan rovastikunnan lääninrovasti 1.1.2000 – 14.11.2005.
Lääninrovastina aloite ja työtä rovastikuntayhtymän muodostamiseksi Pohjois – Kymenlaaksoon.


Seurakuntarakenteen selvitystehtäviä
Läheisyys ja kieli. Närhet och språk. Loviisanseudun seurakuntayhtymän rakenne ja tehtävät (I, II). Konsultointitehtävä 2011 lähtien.
Loviisanseudun Yhteisen kirkkoneuvoston tilaama selvitys.

Yhdessä eteenpäin. Vantaan seurakuntarakenteen kehittäminen. 29.4.2008.
Vantaan Yhteisen kirkkoneuvoston tilaama selvitys.

Paikallisneuvottelija Helsingin seurakuntayhtymän seurakuntarakennetta koskevassa selvitystyössä 2006-2007.
Anttolan, Mikkelin maaseurakunnan ja Mikkelin tuomiokirkkoseurakunnan seurakuntarakenteen selvitysmies tuomiokapitulin 27.9.1999 määräämänä ja Mikkelin tuomiokirkkoseurakunnan seurakuntajaon muutosta koskeneen aloitteen selvitysmies 2.9.2003 lähtien yhdessä TT Jaakko Ripatin kanssa

Ansio ja kunniamerkit
Suomen Valkoisen Ruusun Ritarikunnan I luokan ritarimerkki 6.12.2000 ja Kuusankosken kaupunki, Kuusankoski mitali 12.12.1994.

Luottamustehtäviä
Suomen Poikien ja Tyttöjen Keskus – PTK ry:n hallituksen puheenjohtaja 28.11.1989 – 31.12.1991 ja Luther-opiston johtokunnan puheenjohtaja 1.2.1990 – 31.12.1991.

Julkaisut
- Nuorten elämänkatsomus. Kirjapaja 1985. Mikkelin hiippakunnan synodaalikirja.

- Ihmiskäsitys Pontus Wiknerin filosofis-teologisessa ajattelussa. Suomalaisen teologisen julkaisuseuran julkaisuja 146. 1986. Väitöskirja.

- Tulevaisuuden seurakunta. Piispa Toiviaisen juhlakirja 1993. Toimituskunnan puheenjohtaja.


sivun alkuun